Svet digitálnych aktív sa ukázal ako zaujímavý priestor pre mnohých amerických politikov a úradníkov. Takýmto príkladom je senátorka Cynthia Lummis, ktorá je dlhoročnou držiteľkou bitcoinov. Do ekosystému vstúpila v roku 2013, keď sa cena aktíva pohybovala okolo 300 dolárov, zatiaľ čo minulé leto doplnila svoje zásoby aktívom v hodnote až 100 000 dolárov.
Ďalšími politikmi , ktorí sú súčasťou tohto klubu, sú senátor Pat Toomey z Pensylvánie, senátor Ted Cruz z Texasu, kongresman Mark Green a kongresman Michael McCaul.
Úrad pre vládnu etiku (OGE) v Spojených štátoch uviedol, že kryptomeny a stablecoiny sa podľa nariadení agentúry nekvalifikujú ako „verejne obchodovateľné cenné papiere“. Ako taká zakázala jednotlivcom, ktorí súkromne vlastnia digitálne aktíva, zúčastňovať sa na federálnych politikách, ktoré by mohli ovplyvniť ocenenie takýchto tokenov.
Vo svojom najnovšom právnom odporúčaní OGE vysvetlil, že vládni zamestnanci, ktorí vlastnia cenné papiere, môžu požiadať o výnimku „de minimis“ a pokračovať vo svojich povinnostiach, ak neprekročia určitú hranicu. Keďže však agentúra neklasifikuje kryptomeny ako „verejne obchodovateľné cenné papiere“, pracovníci sa nebudú môcť podieľať na federálnych predpisoch a politikách, ak sú Hodlermi.
„V dôsledku toho sa zamestnanec, ktorý je držiteľom akéhokoľvek množstva kryptomeny alebo stablecoinu, nemôže zúčastniť na konkrétnej záležitosti, ak vie, že konkrétna záležitosť by mohla mať priamy a predvídateľný vplyv na hodnotu jeho kryptomeny alebo stablecoinov.“
Stojí za zmienku, že legislatíva sa vzťahuje na všetkých vládnych úradníkov, vrátane tých, ktorí pracujú v Bielom dome, ministerstve financií a Federálnom rezervnom systéme.
Na druhej strane sa zamestnanci môžu zúčastňovať na konkrétnych vládnych záležitostiach, v ktorých majú „vylučujúci finančný záujem“ z držby vo vzájomnom krypto fonde fungujúcom pod potrebným dohľadom. Okrem toho sa môžu zapojiť pracovníci, ak sú skutočnými vlastníkmi fondov.
OGE vysvetlil, že podielové fondy zamerané na kryptomeny a stablecoiny by mali zodpovedať účtu za „sektorové fondy“.
„Na druhej strane, podielové fondy s uvedeným účelom investovať vo veľkej miere do spoločností, ktoré by profitovali z technológie blockchain alebo by ju využívali, sa považujú za diverzifikované fondy,“ uviedla agentúra.“
OGE uviedol, že niekedy nie je ľahké identifikovať povahu konkrétnych podielových fondov. V takýchto prípadoch agentúra prisľúbila, že bude dôkladne sledovať subjekty a „pozrieť sa za názvom fondu do prospektu“, aby analyzovala ich funkcie.
Zdroj: cryptopotato.com