Dodávateľský priemysel má svoj moment úspechu na dosah. Jasná a rýchla komunikácia je v dodávateľskom priemysle kľúčová, avšak v dnešnej dobe tomu tak nie je. Paul Brody (globálny líder v oblasti blockchainu spoločnosti EY a komentátor CoinDesk), vysvetlil preťaženie dodávateľského reťazca, ktorý funguje na informáciách. Jednoducho povedané, správy od prvého účastníka komunikácie, končia veľmi skomolené. Paul Brody nazval tieto situácie informačnými medzerami. Riešením by bola práve digitalizácia s technológiou blockchain, ktorý by dokázal zabezpečiť jasné posolstvo v celom ekosystéme.

Veľkú mieru digitalizácie zažil dodávateľský priemysel v 70. rokoch minulého storočia plánovaním výrobných požiadaviek (MRP). Systém MRP vzal súpis materiálov (BOM) a rozšíril ich na jednotlivé časti, následne pomáhal spoločnostiam zadávať automatizované objednávky.

Ďalšou časťou digitalizácie bolo pridanie predpovedí dopytu a správu obmedzení do plánovania MRP. Teoreticky tok tovaru na začiatku dodávateľského reťazca, v maloobchode, ovplyvňuje celý dodávateľský reťazec až po zásobovanie najzákladnejšími surovinami. V skutočnosti do veľkej časti tohto toku zasahujú nedostatky v údajoch a technológiách a obavy z konkurencie.

Počas roka nie sú medzery veľmi viditeľné, pretože veľa udalostí je predvídateľných. Napríklad Vianoce. Tie sú vždy v decembri a preto dodávateľský reťazec sa vie pripraviť na zvýšenú mieru dopytu.

Súčasná doba nám priniesla pandémiu koronavírusu, ktorý odhalil obrovské nedostatky digitalizácie technológií v mnohých dodávateľských priemysloch, pretože sa dopyt nedal predvídať.

Predstavme si situáciu dodávateľa, ktorému chýba dodávka materiálu, spustí sa tým lavína negatívnych udalostí, ktoré sa môžu aj z malého nedostatku zmeniť na globálnu výrobnú krízu. Začne sa kolotoč oneskorených zásielok, čo spôsobí ešte väčšie objednávky. Po objednaní všetkých ostatných dodávok sú náklady na zásoby pre tieto firmy, ktoré držia toľko materiálu, vysoké. Výsledkom toho celého je, že firmy  sa  budú snažiť nájsť chýbajúce materiály na spotových trhoch, aby dokončili svoje výrobné série. Dodávatelia sa môžu stretnúť s viacerými kupujúcimi, ktorí zo strachu pred nedostatkom náhle zvýšia svoje objednávky. Mnohí dodávatelia potom sľúbia, že zákazníkom pridelia pomerné podiely, čím ich podnieti, aby si objednali viac, ako potrebujú. Medzitým, ak existuje spotový trh pre obmedzený produkt a dopyt sa zvýši z dôvodu menšej dostupnosti, spotové ceny prudko stúpnu.

Blockchain ako kľúčový  bod úspechu pre dodávateľský reťazec. Jeho schopnosť spájať spoločnosti bez toho, aby jedna spoločnosť získala konkurenčnú výhodu. Ďalším plusom pre Blockchain je  tiež, že  podporuje kompatibilitu tokenov medzi miestami, čo znamená, že nielenže bude cez sieť prúdiť viac informácií, ale je pravdepodobné, že budú presnejšie.

Keď presuniete digitálne žetóny, ktoré predstavujú aktívum, z jedného miesta na druhé, musíte žetóny odstrániť z pôvodného umiestnenia, aby ste ich mohli umiestniť do nového. Znie to jednoducho a presne to robia banky s peniazmi. Nie je to však štandardný postup pri interakciách dodávateľského reťazca medzi spoločnosťami.

Situácia pandémie vo svete odhalila veľký mýtus riadenia dodávateľského reťazca a to ten, že informácie používané pri plánovaní sú väčšinou presné.

Nie je tomu tak.

Hladké a efektívne dodanie tovaru v dodávateľských  reťazcoch môžu zabezpečiť blokové reťazce, ktoré celý zmätok dokážu odstrániť práve svojou end-to-end konzistenciou a kompatibilitou.

Autor: Igor Stanko

Zdroj: Coindesk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlásiť sa k odberu NOVINIEK

Zákazník svojím potvrdením dáva spoločnosti súhlas na využitie,spracovanie a zhromažďovanie svojich Osobných údajov podľa ustanovenia GDPR z 25.5.2018

CVEU.eu

Bitcoin je nová metóda nakladania s peniazmi. Jeden z najdôležitejších vynálezov v celej histórii vývoja od výmenného obchodu po súčasnosť.

Začiatok nového sveta, ktorý je slobodný, lepší a transparentnejší bez obmedzení!

Buďte s nami
Naša Adresa

CVEU a.s.
Palárikova 2845/26A
022 01 Čadca
Email: info@cveu.eu
Telefon: +421 951 009 875

Rýchla Voľba

© 2021 CVEU a.s., All rights reserved.

Poučenie

Kryptomeny sú vysoko špekulatívne, nesú určité riziko a nemusia byť vhodné pre všetkých investorov. Obchodovanie môže priniesť značné výhody, ale zahŕňa aj riziko čiastočnej alebo úplnej straty finančných prostriedkov a mali by ho zvážiť počiatoční investori. Dôrazne odporúčame, aby ste si pred investovaním prečítali naše podmienky. Investori si musia byť vedomí svojich jednotlivých daňových povinností z kapitálových výnosov v krajine bydliska.